TUS - TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH w Akademii Mądrego Dziecka

„Wszystkie dzieci potrzebują kontaktów społecznych, wspierającego ciepłego i cierpliwego opiekuna oraz spokoju i uważności żeby móc wykształcić umiejętności społeczne." - SELF-REG, dr. Stuart Shanker

Kluczem do zdrowych relacji są umiejętności społeczne. To podstawowe narzędzia, które pozwalają nam budować i utrzymywać satysfakcjonujące relacje. Dają nam pewność poruszania się w sytuacjach społecznych, podejmowania właściwych decyzji i skutecznej komunikacji z innymi. Umiejętność opanowania interakcji społecznych ma głęboki wpływ na różne aspekty życia, w tym na osiągnięcia w nauce, zachowanie, relacje rodzinne i społeczne.

Chociaż każdy doświadcza czasami niezręcznych momentów towarzyskich, niektóre dzieci i młodzież zmagają się z utrzymującymi się deficytami umiejętności społecznych. Dla tych osób budowanie kontaktów z innymi oraz nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni może być poważnym wyzwaniem, czy to w szkole, w sporcie, czy w grupach rówieśniczych.

WCZESNA INTERWENCJA: KLUCZ DO SUKCESU SPOŁECZNEGO

Wczesne rozpoznanie oznak deficytów umiejętności społecznych u dziecka ma kluczowe znaczenie. Już w młodym wieku problemy te można rozwiązać poprzez wiele ćwiczeń, pomagając dzieciom rozwijać i doskonalić ich umiejętności społeczne, zanim staną się trudniejsze do opanowania.

TYPOWE PRZYKŁADY DEFICYTÓW UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

Dzieci ze słabymi umiejętnościami społecznymi mogą wykazywać trudności w jednym lub wszystkich trzech podstawowych etapach interakcji społecznych:

POSTRZEGANIE:

Mają problemy z interpretacją wyrazu twarzy i języka ciała.Mają tendencję do bycia nieskutecznym słuchaczem i często pomijają główny temat rozmowy.Wykazują ograniczone zainteresowanie interakcjami społecznymi.Nie rozpoznają sygnałów odrzucenia od innych.

INTERPRETACJA:

Brakuje im odpowiednich umiejętności poszukiwania informacji i przyciągnięcia czyjejś uwagi.Mają problemy z określeniem perspektywy, co utrudnia zrozumienie punktu widzenia innych.

ODPOWIEDŹ:

Udostępniają informacje w niepoprawny sposób, czasami ujawniając dane osobowe w niewłaściwym momencie.Często przerywają rozmowę lub udzielają odpowiedzi, nie czekając na swoją kolej.Niepokój i wiercenie się są ich częstymi zachowaniami.Mogą odbiegać od tematu lub dominować w rozmowach.Mają trudności z przystosowaniem języka i zachowania do różnych sytuacji społecznych lub ludzi.

Rozwiązanie problemu deficytów umiejętności społecznych: droga do poprawy.

Trening umiejętności społecznych może być bardzo skutecznym narzędziem do doskonalenia kluczowych umiejętności potrzebnych do poprawy interakcji społecznych. Nasze zajęcia z umiejętności społecznych zapewniają dzieciom i nastolatkom nie tylko wspierające, ale i bezpieczne środowisko, w którym mogą uczyć się i ćwiczyć umiejętności społeczne wraz z rówieśnikami. Naszym celem jest pomóc im rozwinąć bardziej naturalne i pewne podejście do interakcji społecznych.

Dlaczego wczesna interwencja jest ważna dla rozwoju umiejętności społecznych?
Wczesne rozpoznanie deficytów umiejętności społecznych u dziecka jest niezwykle istotne. Usługi wczesnej interwencji mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności społecznych, zanim problemy te staną się trudniejsze do rozwiązania.

Czy deficyty umiejętności społecznych można pomylić z nieśmiałością lub introwersją?
Tak, czasami deficyty umiejętności społecznych są mylone z nieśmiałością lub introwersją. Chociaż nieśmiałość jest cechą osobowości, deficyty umiejętności społecznych wykraczają poza nieśmiałość i wpływają na zdolność jednostki do skutecznego poruszania się w interakcjach społecznych.

Po jakim czasie można zauważyć poprawę umiejętności społecznych?
Harmonogram poprawy jest różny w zależności od osoby. Niektórzy mogą dostrzec zauważalne zmiany stosunkowo szybko, podczas gdy inni mogą wymagać więcej czasu i konsekwentnej praktyki. Niezbędna jest cierpliwość i ciągłe wsparcie.

„PODRÓŻE PROFESORA SENTIMENTI" to kurs dla dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia mają na celu pomóc kursantom budować zdrowe relacje w środowisku domowym, szkolnym i rówieśniczym.

Program ma swoistą fabułę, dzieci „podróżują" z profesorem Sentimenti – specjalistą od badań nad emocjami, mózgiem i relacjami społecznymi. Otrzymują od niego wskazówki (listy z komentarzami), zadania do wykonania i „dobre myśli".

Zajęcia mają charakter pracy w małych grupach i są prowadzone metodami aktywizującymi, opartymi na działaniu. Dzieci w kreatywny sposób:

  • poznają emocje i uczą się o tym, dlaczego są potrzebne oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach,
  • omawiają zasady Porozumienia bez Przemocy i uczą się właściwej komunikacji i współpracy,dowiadują się, jak ciało związane jest z emocjami i myślami oraz ćwiczą samoregulację,
  • uczą się rozpoznawać oznaki wyczerpania energii, poznają różne rodzaje stresorów oraz procedury powrotu do równowagi – radzenia sobie z pobudzonym mózgiem gadzim,
  • odkrywają swoje zasoby, wzmacniają poczucie własnej wartości, a co za tym idzie pewność siebie,
  • poznają rodzaje krytyki, nauczą się radzić sobie z krytykanctwem i hejtem,
  • analizują emocje związane z miłością i szczęściem.

To, co czujemy i jak sobie z tym radzimy decyduje o jakości naszego życia, dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nigdy nie wątpiło, że jest wartościowym człowiekiem – możesz zapisać je na kurs „Podróże profesora Semtimenti" i wzmocnić to poczucie.

 

KURS SKŁADA SIĘ Z 30 SPOTKAŃ (KAŻDE PO 60 MINUT).

Zapraszamy