ZAJĘCIA EDUKACYJNE

 

1. MALI MISTRZOWIE MATEMATYKI - Kurs rozwoju talentu matematycznego dla dzieci w wieku 5 i 6 lat.

 

2. MISTRZOWIE MATEMATYKI 1 - Kurs rozwoju talentu matematycznego dla dzieci z kl.1 SP

 

3. MISTRZOWIE MATEMATYKI 2 - Kurs rozwoju talentu matematycznego dla dzieci z kl.2 SP

 

4. MISTRZOWIE MATEMATYKI 3 - Kurs rozwoju talentu matematycznego dla dzieci z kl. 3-4 SP

 

OPIS KURSÓW

MALI MISTRZOWIE MATEMATYKI - Kurs rozwoju talentu matematycznego dla dzieci w wieku 5 i 6 lat.

Dziedziczenie genetyczne nie decyduje o rozwoju i sprawności mózgu w tak dużym stopniu jak środowisko bogate w różnorakie bodźce stymulujące. Glenn Doman (Filadelfia, Instytut Osiągania Ludzkich Możliwości)

Matematyka, to umiejętność rozwiązywania problemów. Nie przez przypadek też nazywa się matematykę „Królową Nauk".

Dzieci, które mają rozbudzony talent matematyczny są pewniejsze siebie w szkole, doskonale radzą sobie z matematyką i od początku lubią ten przedmiot.

Kurs rozwoju talentów matematycznych małych dzieci opiera się na najlepszych metodykach nauki matematyki znanych i cenionych naukowców. Ich metody pracy tworzą cztery filary programu:

I. TABLICE MATEMATYCZNE GLENNA DOMANA

Są to flaschkarty, które pokazujemy dzieciom na zajęciach. Dzięki nim dzieci nieświadomie przyswajają język matematyki i matematyczne wzorce. Pokazujemy dzieciom ilości, ale również działania, ale nie tłumaczymy im zależności. Tablice raczej pobudzają instynkt matematyczny dziecka i zdolność mózgu do odkrywania wzorców i prawideł. Dzięki tej stymulacji dziecko będzie coraz lepiej rozumiało metaforycznie mówiąc „gramatykę języka matematyki".

Karty Domana rozwijają w dziecku umiejętność rozpoznawania zbiorów, ilości i przygotowują do dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia dużych liczb.

Dziecko samodzielnie wyciąga wnioski z zapisów na tablicy – pozwalamy pracować jego genialnemu mózgowi, który przez zabawę uczy się błyskawicznie i bez wysiłku.

II. MONTESSORI – ILOŚCI

Maria Montessori - twórczyni systemu wychowania dzieci zw. metodą Montessori

Metoda ta kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci. Przeciwstawia się systemowi szkolnemu, tłumiącemu aktywność dzieci, którego symbolem była dla Marii Montessori „szkolna ławka". Montessori uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci.

Ta wybitna pedagog jest autorką ciekawych metod nauki matematyki, które mimo, że mają już prawie 100 lat, są nadal „nowatorskie" i dotąd nie odkryte przez tradycyjne systemy edukacyjne.

My korzystamy z kilku pomocy pani Marii. Dzięki nim zapoznajemy dzieci z ilościami, które kryją się za liczbami.

To bardzo ważne zagadnienie, które również sygnalizuje Doman – dzieci uczone matematyki tradycyjnymi metodami operują liczbami ale nie wiedzą, jakie ilości kryją się za nimi. Dziecko, które ma wyobrażenie ilości, które dodaje, mnoży etc. przeżywa matematykę bardziej konkretnie niż abstrakcyjnie.

Zabawy dużymi liczbami pomocami Montessori i są dla dzieci dużo ciekawsze bardziej rozwojowe, niż sumowanie kilku patyczków w przedszkolu (które raczej nie rozwiną matematycznych skrzydeł Twojego dziecka).

Małe dzieci uwielbiają duże liczby i co najważniejsze – doskonale sobie z nimi radzą!

III. ELLEN I BEN KAPLANOWIE – ZDOLNOŚCI ARYTMETYCZNE

B&E Kaplanowie są profesorami z Harvardu. Ich badania na temat zdolności matematycznych małych dzieci są jednoznaczne – dzieci mają talent matematyczny i u każdego dziecka można go rozbudzić. Według tych niezwykłych naukowców, dzieci tracą swoje uzdolnienia matematyczne, gdyż są w nieodpowiedni sposób uczone matematyki – szczególnie w pierwszych klasach szkoły podstawowej, kiedy są uczone przez nauczycieli nauczania początkowego, którzy nie są matematykami i często sami siebie uważają za matematycznie nieuzdolnionych.

Kaplanowie opracowali szereg gier i zabaw, które pozwalają dzieciom dobrze zrozumieć działania arytmetyczne, dzięki czemu stają się biegłymi matematykami.

IV. B&E KAPLANOWIE – ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Ale najważniejszym elementem metody Kaplanów jest rozwiązywanie przez dzieci problemów logicznych i matematycznych. Pobudza to dzieci do samodzielnego myślenia.

Rozwiązywanie zadań sprawia dzieciom dużo radości i podnosi wiarę w siebie. A co równie ważne, dzieci zaczynają lubić matematykę i później doskonale radzą sobie z nią w szkole!

PROGRAM – MALI MISTRZOWIE MATEMATYKI

1.Ilości

2.Dodawanie i odejmowanie dużych liczb

3.Liczby parzyste i nieparzyste

4.Figury geometryczne i zbiory

5.Mnożenie

6.Pola figur

7.Niepokorny Gauss

8.Ułamki zwykłe

9.Co jest bardziej prawdopodobne?

10.Zasada szufladkowa Dirichleta

11.Wielkie liczby i bardzo małe liczby

12.Analogiczność

13.Wykresy

14.Ciągi liczb

15.Orientuj się

16.Elementy logiki – prawda czy fałsz

17.Skala i tworzenie mapy pomieszczeń

18.Jak liczyły nasze babcie

19.Rzutowanie konstrukcji geometrycznych

Dzieci angażują się w zajęcia, gdyż są one prowadzone w formie gry fabularnej. Mali matematycy stają się Łowcami Smoków. Smoki AntyMaty chcą, żeby wszystkie dzieci straciły swoje zdolności matematyczne. Ale dzielni Łowcy, pielęgnują i rozwijają swoje talenty matematyczne, dzięki czemu mogą walczyć ze smokami.

Kurs liczy 28 cotygodniowych spotkań dla dzieci (każde jest podzielone na dwa bloki po 45 minut) i 2 warsztaty dla rodziców.

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNĄ LEKCJĘ POKAZOWĄ!

Twoje dziecko i Ty możecie wspólnie przekonać się, jak świetną zabawą i pożyteczną nauką są nasze kursy. Miejsce na bezpłatną lekcję pokazową czeka na Ciebie (liczba miejsc jest ograniczona).


MISTRZOWIE MATEMATYKI 1 i 2 - Kurs rozwoju talentu matematycznego dla dzieci z klas 1 i 2 SP

Naszym celem jest wykształcenie wyobraźni oraz intuicji matematycznej. Uczymy dzieci samodzielnie myśleć, rozwiązywać problemy oraz dostrzegać regularności. Poprzez ten kurs dzieci rozwijają zainteresowania matematyczne i odkrywają, że matematyką można się bawić. Wyzwala to dużo radości i podnosi wiarę w siebie.

Matematyka, to umiejętność rozwiązywania problemów. Jej wartość jest tak ogromna, że nazywana jest „królową nauk".

W powszechnym mniemaniu uzdolnienia matematyczne są rzadkie.

Przeczą temu wyniki badań zrealizowane w ramach programu „Dziecięca matematyka". Wynika z nich, że więcej niż połowa dzieci przedszkolnych w Polsce charakteryzuje się zadziwiającą łatwością nabywania wiadomości i umiejętności matematycznych oraz matematycznym ukierunkowaniem umysłu.

Jednak już po kilku miesiącach nauki szkolnej dzieci te przestają manifestować swoje uzdolnienia. Oznacza to, że talenty matematyczne dzieci nie są umiejętnie rozwijane.

Jednym z bardziej obiecujących sposobów uczenia dzieci opracowali Robert i Ellen Kaplanowie na Uniwersytecie Harvarda. Naukowcy ci uważają, że każde dziecko ma matematyczny talent i można go rozwinąć. Opracowali oni metodę rozwoju umiejętności matematycznych u dzieci. Ich metoda - Math Circle, którą stosujemy na naszych kursach daje wspaniałe wyniki. Dzięki niej dzieci odkrywają swoją wewnętrzną logikę i uczą się nieschematycznego myślenia. Dzieci nie tylko zaczynają biegle rachować, ale również poprzez rozwiązywanie problemów matematycznych i logicznych rozbudzają swoją intuicję matematyczną i umiejętność myślenia.

Sprawia to dzieciom dużo radości i podnosi wiarę w siebie. A co równie ważne, dzieci zaczynają lubić matematykę i doskonale radzą sobie w szkole!

Program kursu dla kl. 1 SP zawiera:

 1. Ilości
 2. Dodawanie i odejmowanie dużych liczb
 3. Tabliczka mnożenia
 4. Mnożenie
 5. Dzielenie
 6. Liczby naturalne
 7. Uwaga na nawiasy
 8. Polowanie na Pana X
 9. Złota liczba
 10. Sekretne wiadomości
 11. Anagramy
 12. Loteria i ciasteczka
 13. Obiektywny, subiektywny
 14. Jest nas tylu
 15. Gauss
 16. Ułamki dziesiętne
 17. Cień
 18. Wyobraźnia przestrzenna – rzutowanie
 19. Zegar
 20. Kąty
 21. Mierzenie kątów
 22. Figury i mozaiki
 23. Figury - przekątne


Program kursu dla kl. 2 SP zawiera:

 1. Jak wyglądałby świat bez matematyki
 2. Duże i ogromne ilości
 3. Dodawanie i odejmowanie dużychliczb na pomocach Marii Montessori
 4. Liczby ujemne
 5. Równania z jedną niewiadomą
 6. Równania z dwoma niewiadomymi
 7. Mnożenie dużych liczb
 8. Ułamki i liczby między liczbami
 9. System binarny
 10. Figury geometryczne
 11. Pola figur
 12. Wielościany
 13. Odczyt danych z wykresów
 14. Kombinatoryka
 15. Potęgi
 16. Twierdzenie Pitagorasa
 17. Działanie modulo – dzielenie i reszta z dzielenia
 18. Soroban – działania na japońskim liczydle

Ambitne zadania rozwiązujemy praktycznie oraz poprzez dobrą zabawę. Pokazujemy, że

matematyka nie musi być nudna i trudna. Każde zajęcia rozpoczynamy zadaniem logicznym, aby już na początku pobudzić ciekawość matematyczną uczniów. Zapis i operacje matematyczne nie są celem, a tylko narzędziem w rozwiązaniu. Dzięki temu, że nie potrzebujemy formalnego zapisu matematycznego, potrafimy z dziećmi intuicyjnie przerobić zagadnienia, które w szkole pojawią się dużo później.

Dzieci angażują się w zajęcia, gdyż są one prowadzone w formie gry fabularnej. Mali uczniowie stają się detektywami, którzy rozwijają swoje umiejętności dedukcji. Na każdych zajęciach dzieci mają do wypełnienia misję, podczas której z wypiekami na twarzy, przeżywają emocjonujące przygody.

Na zajęciach również będą regularnie odbywać się rozgrywki gry edukacyjnej "Gniew Smoka".

„Gniew smoka" to gra karciana, która uczy i bawi. Twoje dziecko rozpocznie kampanię przeciw smokom, podczas której będzie uczyć się matematyki. Misją dziecka będzie zdobycie skarbów smoka. W tym celu będzie ono musiało prawidłowo odpowiadać na pytania z kart monet, które znajdzie w talii skarbów. Monety będą mu potrzebne, żeby zdobyć ekwipunek niezbędny do pokonania smoka. Wygrany pojedynek to łza smoka, bogactwo i sława!

Dlaczego warto?

Twoje dziecko ma w sobie mnóstwo pasji i entuzjazmu.

Każdy z trenerów Akademii Nauki przechodzi intensywne, półroczne szkolenie, podczas którego uczy się, jak pomóc Twojemu dziecku w odkryciu jego wartości i zaangażowania.

Kurs liczy 28 cotygodniowych spotkań dla dzieci (każde jest podzielone na dwa bloki po 60 minut) i 2 warsztaty dla rodziców.

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNĄ LEKCJĘ POKAZOWĄ!

Twoje dziecko i Ty możecie wspólnie przekonać się, jak świetną zabawą i pożyteczną nauką są nasze kursy. Miejsce na bezpłatną lekcję pokazową czeka na Ciebie (liczba miejsc jest ograniczona).